Yükleniyor..
Menü

Yeni Başlayanlar İçin Elektronik Sigara Bilgilendirme Sayfası

Yorumları oku (173)

Elektronik Sigara Nedir?

Sıkça Sorular Sorular Sayfamızı okumayı unutmayın.

Elektronik Sigara Nedir

Hangi Elektronik Sigarayı Kullanmalıyım? Hangi Marka Model İle Başalamalıyım ? En İyi Elektronik Sigara Hangisi? 


Hangi Elektronik Sigarayı Satın Almalıyım

Elektronik sigara sigarayı bırakmak isteyenler için üretilmiş ve birçok Avrupa ülkesinde bu amaca yönelik kullanılan elektronik ve buharlı bir cihazdır. Cihazdır diyorum ki sigara demek zararları akla getireceğinden ve elektronik sigarada ise bu zararların olmamasından dolayı bu cümleyi kurmadım.

Ayrıca elektronik sigara kullanımı bazı ülkelerde, sigarayı bırakmak isteyenlere reçete ile verilmektedir. Doktor kontrolünde ayarlanan likitler sayesinde ise kişiler hem sigaradan uzaklaşmakta hem de sağlıklı yaşama başlayabilmektedir. Burada önemli olan elektronik sigaranın dozlarının iyi ayarlanması ve en sonunda bırakılması veya nikotinsiz likitlere geçebilmektedir. Ayrıca elektronik sigaranın yanında kesinlikle sigara kullanmak alışkanlık haline gelmemelidir. İlk başlarda çok zorlanan kişiler bunu yapsalar bile bu sayı en fazla 3 olmalı ve kesinlikle üçü geçmemelidir.
Elektronik Sigara Likit

Elektronik sigaranın kullanımı ise oldukça kolay ve rahattır. Kullanılan likitleri ve buharla birleşimi sonucunda faaliyete geçer ve her ortamda kullanabilme rahatlığı ile dikkat çekmektedir. Elektronik sigara kullanmaya başlayan kişiler ise bu sayede sigarayı bıraktıklarını ve ciğerlerinin temizlendiğini söylemektedir. Bu da bu cihazın ne kadar olumlu etkiye sahip olduğunun yaşanmış gerçekleridir.
Sigaranın aksine nikotinsiz likitlerle de kullanabileceğiniz bu harika cihaz ile artık sigaradan sizde tiksinecek ve elektronik sigaraya sarılarak sigaraya elveda diyebileceksiniz. İlk kullandığınızın andan itibaren çocuklarınızın ve eşinizin yanına daha rahat gelebilecek kimseden kesinlikle şikayet almayacaksınız. 

E-Likit-Dolum Sıvısı Nedir Nasıl Kullanılmalıdır?

Bildiğiniz gibi elektronik sigara kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu elektronik sigara içerisinde kullanılan dolum sıvıları olan e-likitlerdir . Kartuş veya tank içerisine doldurduğumuz dolum sıvıları atomizer sayesinde buhar haline dönüştürülmektedir.
Dolum sıvıları yada kısaca e-likit konusunda bir kaç önemli terimi ve araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Resim

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, dolum sıvıları elektronik sigara kullanımında en önemli konu olduğu için asla orjinal dolum sıvısı kullanımından ödün verilmemelidir. Sahte dolum sıvıları kesinlikle kullanmayınız.. Şimdi şu soruyu duyar gibi oluyorum,

-Peki sahte dekang dolum sıvıları (elektronik sigara likit) nasıl anlaşılır?

* Sahte dolum sıvıları düz beyaz ve kalitesiz plastik kutularda olur.
* Şişe üzerlerinde bandrol bulunmaz
* Şişe üzerinde mg seviyesini gösteren rakam bulunmaz
* Şişe üzerlerinde son kullanma tarihi bulunmaz
* Kapak ağzında plastik kilit bulunmaz
* Şişe üzerinde plastik jelatinden güvenlik şeridi bulunmaz

Örnek Kaliteli Likit Markaları : Halo, One Hit Wonder , DIY, Cosmig Fog
DOLUM SIVISI - (LİKİT) 'MG' VE 'ML' NEDİR ?

Herkesin merak ettiği ve sizlerin likit seçerken 'bu likit mg yi seçtik ama nedir?' sorusunu kendisine sorduğunu tahmin edebiliyoruz. E-Likit mg yi açıklayacak olursak,

Likit mg:
Seçtiğiniz elektronik sigara likitin ilaçlardakine benzer dozaj oranıdır. Sert ve sık olarak sigara içen kimselerin yüksek mg tercihi ile başlayıp düşürerek devam etmesi mantıklı olanıdır. Belirli bir süre sigara hazzı aldığınız dozaj ile devam ediniz. Daha sonra düşük mg seviyelerine geçerek sonunda sıfır nikotinli dolum sıvılarını kullanmak doğru olan kullanım şeklidir.
Kısaca likit mg için buharın sertlik ve doygunluk oranıdır diyebiliriz.

Likit ml: Sıvı ölçü birimidir. Mili Litre olarak ifade edilir. Günlük hayatta içtiğimiz şişe sular, kutu meyve suları veya kola üzerinde de bu yazı yazmaktadır. 

 VG PG Nedir?

 Propilen Glikol ve Bitkisel Gliserin hakkında detaylı bilgi içi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

VG PG Nedir
 Aşağıdaki tablo, Hacettepe Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim D. öğr. Üyesi ve  SSUK Yürütme Kurulu üyesi  Prof. Dr. Nazmi Bilir tarafından yayınlanmış bir çalışmadır.  Dolum sıvılarının içeriği ve miktarlar konusunda genel bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

 

Madde

DolumSıvısı (Likit)

I

II

III

IV

Nikotin

%6 (16 mg)

%4 (11 mg)

%2 (6 mg)

%0.1 (0.0 mg)

Bitkisel Gliserin (vg)

%85

%80

%90

%80

Tütün esansı

-

%4

%4.5

%1

Gliserin

%2

%5

-

%5

Organik asit

%1

-

-

%2

Sitrik asit

-

%0.5

%2.5

-

Alkol

-

-

-

%8

Su

-

-

-

%2.9

Diğer maddeler

%6

%6.5

%1

%1

 0mg, 6mg, 11mg, 18 mg ve 24 mg Dekang likit dolum sıvıları bulunmaktadır.

Diacetyl-Diasetil Nedir? Elektronik Sigara Likitlerinde Varmı? Zararlı Mı?

Diasetil, elma, enginar, fasulye, tereyağı, kahve, süt, meyve, bal, tütün ve sirke içindeki düşük konsantrasyonda bulunan doğal olarak oluşan bir kimyasaldır. Diasetil, aynı zamanda, bira yaplırken fermantasyon süreci boyunca maya ile glikozun etanole dönüştürülmesinden kaynaklanan doğal bir yan ürünüdür. 
Diasetil, kimyasal üreticiler tarafından tereyağı, margarin, kısalma, yağlı spreyler, tatlandırıcılar ve diğer gıda ürünlerine tat vermek için kullanılır. Diasetil, mikrodalgada patlamış mısır, aperitif gıdalar, fırınlanmış ürünler ve daha yakın zamanlarda, elektronik sigara ve buhar üreten cihazlarında kullanılmakta olup e-likitlerde bulunan aromalarda kullanılmıştır.

Diasetil Üretimi Yapılan Tesisler

Diasetil, özellikle ısıtma ve kaynatma söz konusu olduğunda üretim yapılan tesislerinde çalışan işçiler için tehlikeli olduğu tespit edilmiştir. Üretim ortamlarında diasetil'e yüksek oranda maruz kalma öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığı gibi hafif solunum yolları hastalıklarıyla bağlantılı olduğu tespit edilmiştir. Bazı çok nadir vakalarda diasetil, patlamış mısır üreticileri veya kimyasal imalatçılar için hava yolu ile astım veya aşırı durumlarda akciğer hastalıklarına neden olmuştur.

Diasetil İçeren E-Likitler Zararllı Mı?

Elektronik sigara likitler öncelikle lezzetini gıda lezzetinden alırlar buda bir çok e-likitin aroma lezzetini gıda ürünlerinde kullanılan diasetil ihtiva etme riski altında bulundurmaktadır. Diasetil içeren e-likitlerin teneffüs eden kullanıcılar için riskler, diasetil yayılan üretim ortamlarındaki işçilerden çokdaha düşük olmasına rağmen, genişletilmiş diasetil inhalasyonun potansiyel sonuçlarını anlamak önemlidir. 
Herhangi bir şeyi teneffüs etmek kişisel bir karardır ve kimyasalların boğazına ve solunum yollarına girmeden önce iyi arşatırılması, düşünülmesi ve kara verilmesi gerekir. E-Likitler üzerine yapılan en son çalışmalar ile diasetil içeren maddelerin zamanla solunum sistemine zarar verebileceğini ortaya koymuştur. Test edilen e-likitlerin ortalamasının, geleneksel tütün sigarasından 100 kat daha az diasetil taşıdığının altını çizmek önemlidir!

Detaylı bilgi için, Elektronik Sigara Kullanım Kılavuzu sayfamızı ziyaret ediniz.

elektronik-sigara-nedir
elektronik-sigara-nedir

Yorumlar (173)

 • Merhabalar ben nane aromalı. Bir sigara içiyorum bana bu tadı vericek ama nikotini düşük olucak. Bir ürün önere bilirmisiniz çok teşekkür edrim saygilarimla

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, LiQua Mentol 3mg öneririm.

 • Merhabalar ben eleaf istick pico almayı düşünüyorum bununla ilgili sormak istediklerim ürünü aldıktan sonra yanında almam gereken başka pil gibi herhangi bir parça var mı? Aldıktan sonra değiştirmem gereken parçalar coil ve likit olarak biliyorum atomizeride değiştirmem gerekiyor mu? Nargile içimi ve sigara içimi nedir? Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.. .

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Pil ve likit almanız yeterlidir. 1 ay yetecek coil (iç atomizer) paket içinde mevcuttur. Atomizeri değiştirilmemektedir.

 • Merhabalar bende e sigara almayı dusunuyorum sitenizden dikkat edilmesi gerekenleri biraz okudum ama terimler bana uzak oldugu icin kafamda bir sey olusturamadim. Benim istedigim uzun sure kullanabilecegim ve sarz sikintisi cekmeden bir de bu nikotinini en uzun depolayan urunu bana onerebilirmisiniz iyi gunler.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  whatsapp hattımızdan iletişime geçerseniz daha kolay yardımcı oluruz.

 • Ben e sigara aldım joyetech one v2 xl modeli coili ıslattım 10 dakka bekledim ama her içişimde boğazım aşırı derecede yanıyor acıyor hani bir süre sonra içmeye devam edince 10 dakka sonra geçince anca acısı geçiyor ben boğazımın yanmasını istemiyorum direk güzel tat gelerek içmek istiyorum liqua 6mg nikotinli kullanıyorum yaban mersinli ve ayrıyeten coilin üzerinde 1. 0 yazıyor ve bu aletime uygun bir coil söylermisiniz bana fazladan alıcam ve bu yanma boğazdaki yanma acı hissi nasıl geçer ne yapmam gerek lütfen söyleyin

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, likitin mg seviyesi yüksek gelmiş olabilir. 0.3mg kullanırsanız muhtemelen sorun ortadan kalkacaktır 

 • Merhabalar şu an ego aio kullaniyorum yeni daha iyi bi cihaz kullanmak istiyorum pico yada alien arasında kaldım aralarında çok fark varmı dır

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, yüksek buhar almak için düşük ohm coilleri kullanacaksanız, 75W düşük gelebilir. Bu yüzden Alienin perfortmansı (220W) çok daha iyidir 

 • Öncelikle parliament night blue içmekteyim. Öğrenmek istediğim şeyler. Belirttiğim markaya yakın ürün hangisidir. ? Sigaraya karşın %95 daha zararsız olmasına dayanak olarak sunabileceğiniz bir bilimsel veri mevcut mudur? Şahsi fikrim e-sigaranın zararsız olabileceği yönünde sebebi gerçek sigaralara yasak getirilmezken ki onların zararlarından türkiyede binlerce insan hayatını kaybetmektedir. Ama yinede merak ediyorum bilgilendirirseniz sevinirim. Araştırmaya devam edeceğim özellikle doktorlardan. Hatta almaya karar verirsem tıbbi olarak araştırılması içinde 1 tane alacağım. İyi günler

 • Merhaba vaporesso target mini kulaniyorum bu urun icin tank ve atomize ne almaliyim

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Vaporesso target mini CCELL GD coil kullanmaktadır. Target mini cihazınıza yeni bir atomizer almak istiyorsanız, 40 Watt seviyesini kaldırabilecek boyut olarak uygun olacak bi model seçmeniz gerekmektedir.

 • Merhaba, elektronik sigara kullanmaya başlayalı 1 gün oldu merak ve aşırı tavsiye üzerine aldım. Ancak bugün kullanmayı denediğimde birkaç duman sonrasında düzgün duman gelmemeye ve yanık şeker tadı vermeye başladı. Bunun sebebi ne olabilir acaba?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  merhaba, kullanmış olduğunuz cihazın ayarları coile uyumlu olmayabilir. Yüksek bir güç veriyorsanız coil yanmıştır muhtemelen. 

 • Merhabalar yeni aldigim avocado rta atomizerime hazir hale getirip icmeye basladigimda agzima cok kotu bir yanik tereyagina benzer bir tat geldi pamuklamada veya telde sorun oldugunu dusunup bir kac sefer daha denedim olmadi sonra sirkeli suda bekletip iyice duruladiktan sonra tekrar deneyin diye birsey okudum yaptim yine degisen birsey yok meyve aromali bir likit kullaniyordum mentollu bir denemeye karar verdim doktugumde o koku baya azalmisti ama bu seferde sabah kalkip bir iki cekimden sonra pamugum yanik tadi verdi ne yapacagimi bilmiyorum kac gundur ugrasiyorum benmi yanlis biseyler yapiyorum yoksa bu atomizermi kotu anlamadim yardimci olursaniz sevinirim bu arada 0. 35 ohm 25 35 w araliginda içiyorum simdiden teşekkür ederim

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, sarımda ya da pamuklamada bir hata yapıyorsunuz muhtemelen. Tank kısmına inen pamukların çok sıkı olmamasına dikkat etin. ne kadar bollaştırılmış olursa o kadar rahat likit emilimi olacaktır.

 • Merhabalar sigara veya nargile kullanmıyorum ancak e sigarayı arkadaş ortamında kullanmak istiyorum dediğim gibi nikotin işlerini bilmem ama kaliteli güzel duman çıkaran sarjı iyi birşey olsun bütçe sıkınıt değil ne tavsiye edersiniz teşekkürler

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba sigara veya nargile kullanmıyorsanız esigaraya başlamanızı tavsiye etmem. Eğer illada kullanmak istiyorsanız mod setler bölümünden eleaf pico - smartbox - evic vtc gibi modeller kullanabilirsiniz. Önemli olan kullanacağınız likitin 0mg nikotinsiz olmasına dikkat edin.

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.