Yükleniyor..
Menü

Yeni Başlayanlar İçin Elektronik Sigara Bilgilendirme Sayfası

Yorumları oku (173)

Elektronik Sigara Nedir?

Sıkça Sorular Sorular Sayfamızı okumayı unutmayın.

Elektronik Sigara Nedir

Hangi Elektronik Sigarayı Kullanmalıyım? Hangi Marka Model İle Başalamalıyım ? En İyi Elektronik Sigara Hangisi? 


Hangi Elektronik Sigarayı Satın Almalıyım

Elektronik sigara sigarayı bırakmak isteyenler için üretilmiş ve birçok Avrupa ülkesinde bu amaca yönelik kullanılan elektronik ve buharlı bir cihazdır. Cihazdır diyorum ki sigara demek zararları akla getireceğinden ve elektronik sigarada ise bu zararların olmamasından dolayı bu cümleyi kurmadım.

Ayrıca elektronik sigara kullanımı bazı ülkelerde, sigarayı bırakmak isteyenlere reçete ile verilmektedir. Doktor kontrolünde ayarlanan likitler sayesinde ise kişiler hem sigaradan uzaklaşmakta hem de sağlıklı yaşama başlayabilmektedir. Burada önemli olan elektronik sigaranın dozlarının iyi ayarlanması ve en sonunda bırakılması veya nikotinsiz likitlere geçebilmektedir. Ayrıca elektronik sigaranın yanında kesinlikle sigara kullanmak alışkanlık haline gelmemelidir. İlk başlarda çok zorlanan kişiler bunu yapsalar bile bu sayı en fazla 3 olmalı ve kesinlikle üçü geçmemelidir.
Elektronik Sigara Likit

Elektronik sigaranın kullanımı ise oldukça kolay ve rahattır. Kullanılan likitleri ve buharla birleşimi sonucunda faaliyete geçer ve her ortamda kullanabilme rahatlığı ile dikkat çekmektedir. Elektronik sigara kullanmaya başlayan kişiler ise bu sayede sigarayı bıraktıklarını ve ciğerlerinin temizlendiğini söylemektedir. Bu da bu cihazın ne kadar olumlu etkiye sahip olduğunun yaşanmış gerçekleridir.
Sigaranın aksine nikotinsiz likitlerle de kullanabileceğiniz bu harika cihaz ile artık sigaradan sizde tiksinecek ve elektronik sigaraya sarılarak sigaraya elveda diyebileceksiniz. İlk kullandığınızın andan itibaren çocuklarınızın ve eşinizin yanına daha rahat gelebilecek kimseden kesinlikle şikayet almayacaksınız. 

E-Likit-Dolum Sıvısı Nedir Nasıl Kullanılmalıdır?

Bildiğiniz gibi elektronik sigara kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu elektronik sigara içerisinde kullanılan dolum sıvıları olan e-likitlerdir . Kartuş veya tank içerisine doldurduğumuz dolum sıvıları atomizer sayesinde buhar haline dönüştürülmektedir.
Dolum sıvıları yada kısaca e-likit konusunda bir kaç önemli terimi ve araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Resim

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, dolum sıvıları elektronik sigara kullanımında en önemli konu olduğu için asla orjinal dolum sıvısı kullanımından ödün verilmemelidir. Sahte dolum sıvıları kesinlikle kullanmayınız.. Şimdi şu soruyu duyar gibi oluyorum,

-Peki sahte dekang dolum sıvıları (elektronik sigara likit) nasıl anlaşılır?

* Sahte dolum sıvıları düz beyaz ve kalitesiz plastik kutularda olur.
* Şişe üzerlerinde bandrol bulunmaz
* Şişe üzerinde mg seviyesini gösteren rakam bulunmaz
* Şişe üzerlerinde son kullanma tarihi bulunmaz
* Kapak ağzında plastik kilit bulunmaz
* Şişe üzerinde plastik jelatinden güvenlik şeridi bulunmaz

Örnek Kaliteli Likit Markaları : Halo, One Hit Wonder , DIY, Cosmig Fog
DOLUM SIVISI - (LİKİT) 'MG' VE 'ML' NEDİR ?

Herkesin merak ettiği ve sizlerin likit seçerken 'bu likit mg yi seçtik ama nedir?' sorusunu kendisine sorduğunu tahmin edebiliyoruz. E-Likit mg yi açıklayacak olursak,

Likit mg:
Seçtiğiniz elektronik sigara likitin ilaçlardakine benzer dozaj oranıdır. Sert ve sık olarak sigara içen kimselerin yüksek mg tercihi ile başlayıp düşürerek devam etmesi mantıklı olanıdır. Belirli bir süre sigara hazzı aldığınız dozaj ile devam ediniz. Daha sonra düşük mg seviyelerine geçerek sonunda sıfır nikotinli dolum sıvılarını kullanmak doğru olan kullanım şeklidir.
Kısaca likit mg için buharın sertlik ve doygunluk oranıdır diyebiliriz.

Likit ml: Sıvı ölçü birimidir. Mili Litre olarak ifade edilir. Günlük hayatta içtiğimiz şişe sular, kutu meyve suları veya kola üzerinde de bu yazı yazmaktadır. 

 VG PG Nedir?

 Propilen Glikol ve Bitkisel Gliserin hakkında detaylı bilgi içi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

VG PG Nedir
 Aşağıdaki tablo, Hacettepe Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim D. öğr. Üyesi ve  SSUK Yürütme Kurulu üyesi  Prof. Dr. Nazmi Bilir tarafından yayınlanmış bir çalışmadır.  Dolum sıvılarının içeriği ve miktarlar konusunda genel bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

 

Madde

DolumSıvısı (Likit)

I

II

III

IV

Nikotin

%6 (16 mg)

%4 (11 mg)

%2 (6 mg)

%0.1 (0.0 mg)

Bitkisel Gliserin (vg)

%85

%80

%90

%80

Tütün esansı

-

%4

%4.5

%1

Gliserin

%2

%5

-

%5

Organik asit

%1

-

-

%2

Sitrik asit

-

%0.5

%2.5

-

Alkol

-

-

-

%8

Su

-

-

-

%2.9

Diğer maddeler

%6

%6.5

%1

%1

 0mg, 6mg, 11mg, 18 mg ve 24 mg Dekang likit dolum sıvıları bulunmaktadır.

Diacetyl-Diasetil Nedir? Elektronik Sigara Likitlerinde Varmı? Zararlı Mı?

Diasetil, elma, enginar, fasulye, tereyağı, kahve, süt, meyve, bal, tütün ve sirke içindeki düşük konsantrasyonda bulunan doğal olarak oluşan bir kimyasaldır. Diasetil, aynı zamanda, bira yaplırken fermantasyon süreci boyunca maya ile glikozun etanole dönüştürülmesinden kaynaklanan doğal bir yan ürünüdür. 
Diasetil, kimyasal üreticiler tarafından tereyağı, margarin, kısalma, yağlı spreyler, tatlandırıcılar ve diğer gıda ürünlerine tat vermek için kullanılır. Diasetil, mikrodalgada patlamış mısır, aperitif gıdalar, fırınlanmış ürünler ve daha yakın zamanlarda, elektronik sigara ve buhar üreten cihazlarında kullanılmakta olup e-likitlerde bulunan aromalarda kullanılmıştır.

Diasetil Üretimi Yapılan Tesisler

Diasetil, özellikle ısıtma ve kaynatma söz konusu olduğunda üretim yapılan tesislerinde çalışan işçiler için tehlikeli olduğu tespit edilmiştir. Üretim ortamlarında diasetil'e yüksek oranda maruz kalma öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığı gibi hafif solunum yolları hastalıklarıyla bağlantılı olduğu tespit edilmiştir. Bazı çok nadir vakalarda diasetil, patlamış mısır üreticileri veya kimyasal imalatçılar için hava yolu ile astım veya aşırı durumlarda akciğer hastalıklarına neden olmuştur.

Diasetil İçeren E-Likitler Zararllı Mı?

Elektronik sigara likitler öncelikle lezzetini gıda lezzetinden alırlar buda bir çok e-likitin aroma lezzetini gıda ürünlerinde kullanılan diasetil ihtiva etme riski altında bulundurmaktadır. Diasetil içeren e-likitlerin teneffüs eden kullanıcılar için riskler, diasetil yayılan üretim ortamlarındaki işçilerden çokdaha düşük olmasına rağmen, genişletilmiş diasetil inhalasyonun potansiyel sonuçlarını anlamak önemlidir. 
Herhangi bir şeyi teneffüs etmek kişisel bir karardır ve kimyasalların boğazına ve solunum yollarına girmeden önce iyi arşatırılması, düşünülmesi ve kara verilmesi gerekir. E-Likitler üzerine yapılan en son çalışmalar ile diasetil içeren maddelerin zamanla solunum sistemine zarar verebileceğini ortaya koymuştur. Test edilen e-likitlerin ortalamasının, geleneksel tütün sigarasından 100 kat daha az diasetil taşıdığının altını çizmek önemlidir!

Detaylı bilgi için, Elektronik Sigara Kullanım Kılavuzu sayfamızı ziyaret ediniz.

elektronik-sigara-nedir
elektronik-sigara-nedir

Yorumlar (173)

 • Selamlar e-sigaraya, sigarayı bırakabilmek için yeni başlıyorum. Elimde wismec rx200s cihaz var. Ama yeni başladığıö için bazı terimlere oldukça uzağım. Atomizer, coil gibi. Her atomizer bu ürünlere uygun mudur? Tel sarım, pamuklama gibi birçok terim duyuyorum. O yüzden sizden yardım istiyorum. Görüş ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

 • Merhaba ben joitech ego aio almayı düşünüyorum
  e. Sigara isine aşina değilim sizden ricam ben isim gereği devamlı yoldayım ben bu ürünü alsam bana yolda iken gereken ne olabilir sipariş verirken sıkıntı çekmemek için fazladan ne almak gerekir. Şimdiden tesekkur ederdim

 • *şu coil'in sık sık değiştirilmesi kötü olmuş değiştirilmeyen yok mu yada bu coiller'in fiyatı nedir

 • 50/50 base aldım ve yanında 6 adet küçük şişe var. Bu şişelerin üzerinde 20 mg yazıyor. Sanırım bunlar nikotin. Likit yaparken base in 10/1 i kadar aroma kattım. Peki bu kçük şişelerden ne kadar katmak gerek. 6 adet küçük şişeyi 50/50 base e hepsini katsammı? Kendi böyle likit yapan arkadaşlar bana yardımcı olabilirmi?

 • Beyler bayanlar,site hem içeriği hem fiyatları açısından uygun,ticaret de işin ehliler. B******dan ilk siparişimi verdim şimdi paramı geri almaya çalışıyorum oraya gideceğinize buraya kayıt olun sürekli müşterisi olun,burdan ilk siparişimi verdim 2 gündür hafta sonu olduğunu bildiğim halde sms le bilgilendirip güven duygusunu aşımaları güzel bir özellik,yarın kargoya verilecek ayreten kargolarıda hızlı kargo özelliği mevcut indirimle kargoyu bedava gibi bir şeye getirdim. Bu güzel insanlara güvenin bunlar kazansın alayı dolandırıcılık peşinde sağolun varolun sonuna kadar sizinleyim.

 • Babam yaklaşık 40 yıldır sigara içiyor ve bırakmak istiyor. Ama bırakamıyor. Ona e sigara almayı düşünüyorum. Nasıl bir e sigara almalıyım yardımcı olurmusunuz.

 • Elaf i stick pico al babana tabocco ps4 6 mg likit kullan ama baslayinca elektronige kesinlikle sigara icmesin ilk etapda degisik gelebilir zaman bir sonra keser..

 • Az once likit dolumu yaparken ustume dokuldu kapak acilip hemen suya tuttum acaba iz birakirmi kiyafetimde

 • Bende base ve aroma aldım. Bana nasıl yaptığını anlatırmısın. Base in yanında gelen küçük şielerden ne kadar katılıyor. Yardımcı olursan sevinirim. Teşekkür ederim

 • Yağ gibi bi leke kalıyor ama çıkıyor yıkadıktan sonra

 • Merhaba ego aıo ürünü dün aldım ilk baya güzeldi çokta içtim ve kullandım ama bugün çok aşırı bir boğaz yakması yanma kokusu var ve kusturdu beni şarjıda var likitte var eksiği yok bunun sebebi ne olabilir elektronik siğarayı ilk defa kullanıyorum ikinci günden bu sorunu yaşadım ne yapmam lazım bana yardımcı olabilir misiniz?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Coil yanmış olabilir, coili değiştirin.

 • Ben sigarayı bırakıp bu ürünlerden birine başlamak istiyorum ancak benim isteğim nargile gibi değilde sigara gibi içilmesini istiyorum yani direk ciğere çekmek değilde ilk önce ağza sonra çiğere siz beni anladınız sanırım :) bana hangi ürünü önerirsiniz ve ben bunlar hakkında hiç birşey bilmiyorum. Bana önereceğiniz üründe sorun yaşamak istemiyorum ve çok kaliteli olmasını istiyorum şimdiden teşekkürler

 • Aspire pockex modelini tavsiye ederim

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  teşekkür ederiz

 • Abi bn evic vtwo mini kullaniyorum, tad ve buhar istiyorumm coillere gore watt ayarları önerirmisin

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.