Yükleniyor..
Menü

Teknolojide Son Nokta: Elektronik Sigaralar

            İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve birçok hastalığın nedeni olarak bilinen sigara, kendisine tiryaki olan kişilerin bırakması için büyük mücadele verdiği bir alışkanlıktır. Günden güne dünya genelinde birçok alanda sigarayı bırakma yöntemleri dile getirilmektedir. Sigarayı bırakma yöntemleri nedense tiryakiler üzerinde büyük bir başarıya ulaşamamıştır. Son zamanlarda sigarayı bırakamayan ancak el ve dudak tiryakisi olan kişiler için elektronik sigara üretimi yaygınlaşmıştır.

            Elektronik sigaralar, normal sigaralar gibi kül ve ateş durumu olmaması nedeni ile birçok insan tarafından tercih edilme nedeni olarak görülmektedir. Ayrıca elektronik sigaralar ile normal sigaraların çevreye vermiş olduğu kötü sigara dumanı olmaması nedeni ile tercih edildiği söylenmektedir. Birçok çevre elektronik sigaranın normal sigaradan farklı olmadığı, elektronik sigaraların da insan sağlığına zararlı olduğunu belirtmektedirler. Ancak yurt dışında elektronik sigara kullanımı oldukça fazla ve en çok kullanılan ülke İngiltere olarak bilinmektedir. Kişiler elektronik sigaranın zararlı olduğunu bilseler dahi en azından kül ve duman derdinin olmamasından dolayı tercih ettiklerini belirtmektedirler.

            Elektronik sigaralar, pille ya da batarya ile çalışan içinde buhar üreten bir mekanizma sayesinde dudaklar ile içe çekilmeden önce basılı tutulan bir tuşu olan bir elektronik araçtır. Kişi içine çektiğinde aynı sigara gibi içindeki etken madde cihazın ısınması ile birlikte buharlaşmaktadır. Bu buharlaşma kişi içine çekim yaptığı anda cihazdan çıkarak kişinin nefes yollarına gelmektedir. Kullanım süresi içindeki etken maddeye ve kullanıcının kendi iradesine göre değişmektedir. Elektronik sigaraların içlerinde bulunan etken maddeler bittiğinde yenileri satın alınarak kullanıma devam edilmektedir. Bu etken maddeler çeşitli meyve aromalarında olabileceği normal sigara aromasında da olabilmektedir.

            Birçok çevre elektronik sigaraların zararlarından bahsediyor olsa da ülkemizde e sigaralar hakkında detaylı bir araştırma henüz yapılmamıştır. Ülkemizde Elektronik sigaraları oluşturan cihazların kullanımları ve içerikleri hakkında yeterli bilgi sahibi olmayan birçok insan yer almaktadır. Elektronik sigaraların zararlı mı zararsız mı oldukları konusunda birçok çevrelerden farklı görüşler gelmektedir. Ancak e-sigaraların zararlı oldukları düşünülse bile kişilerin normal sigaralardan alacakları zararlardan daha fazla olmayacağı belirtilmektedir. Özellikle kül, ateş ve kötü etki yaratan koku durumlarının olmaması en azından sigara kullanamayan kişileri olumsuz yönde etkilememektedir.

            Elektronik sigaralar Avrupa’da birçok ülkede oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak ülkemizde de kullanımı yaygınlaşmış olsa da Elektronik sigaralara tereddütlü bakılmaktadır. Özellikle Sağlık Bakanlığı’nın bu konudaki açıklamaları kişileri tatmin etmediği için sigara tiryakileri için Elektronik sigaralar hakkında bir ön yargı oluşmuştur. Ülkemizde Elektronik sigaralar hakkında detaylı bir araştırma yapılması ve bu araştırmalar neticesinde Elektronik sigaraların zararları ya da faydalarının tespit edilmesi birçok kişinin kafasındaki soru işaretlerini giderecektir.

            Uluslararası alanda yapılan birçok araştırmada bazı çevrelerin Elektronik sigaralar konusunda ön yargılı olunması gerektiği belirtilirken bazı çevrelerde normal sigaradan daha fazla zararlı olmadığı yönde görüş bildirmişlerdir. Bu tür iki farklı görüşün mevcut olması nedeni ile Elektronik sigaralar konusunda henüz net bir düşünce hakim olunmamıştır. Bu tür farklı görüşler kişilerin Elektronik sigaraları kullanıp kullanmamak konusunda tereddüde sürüklenmeleri sağlanmıştır.

            Elektronik sigaralar zararlı oldukları söylense de kullanıcılar tarafından kullanım kolaylığı sağladığı için günden güne yaygınlaşması devam etmektedir. Bugün dünya genelinde Elektronik sigara kullanımı her geçen artmaktadır. Zararları, faydaları ve kullanımı ile ilgili detaylı bir araştırma yapılması durumunda kişilerin Elektronik sigaraya karşı bakışı değişebilecektir.

Ek Resimler

Bu içerik 18.09.2016 tarihinde yayınlandı ve toplam 2287 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler