Yükleniyor..
Menü

Sigara Stresinden Kurtulun

elektronik sigara
Ülkemizde birçok kişinin erken yaşlarda sigaraya başladığı biliniyor. Sigaraya başlama yaşı ortaokul çağına kadar düşmüş durumda. Bununla birlikte sigara ne kadar uzun kullanılırsa bağımlılığı bırakmak da o kadar zorlaşabiliyor. Vücut bir süre sonra sigarayı bir ihtiyaç olarak algılıyor ve psikolojik bağımlılıkla fiziksel bağımlılık arasında ciddi bir bağlantı söz konusu. Fiziksel bağımlılıktan kurtulmak için uzman bir hekime başvurmak, Sağlık Bakanlığı’nın ücretsiz programlarından yararlanmak gerekecektir. Ancak bırakma süresinde ciddi bir stresin ortaya çıkacağını belirtmek gerekir.

            Sigaranın içinde 4000 kimyasal ve 43’ü kanserojen olan 400 toksin bulunuyor. Sigaradan alınan her nefes, bu zehirli toksinlerin vücuda nüfus edilmesini sağlıyor. Sigarayı bırakmak vücut sağlığı için oldukça önemli ancak bırakma sürecinde psikolojik etkenlerden korunmak da gerekir.

            Belirtildiği gibi, sigarayı bırakma süreci çoğu zaman stresli geçmektedir. Bu süre zarfında bağımlının kendisi ve çevresi için tehlikeli hâle gelmesi bile mümkün. Zira sigara bağımlılığının ciddi bir psikolojik boyutu söz konusu ve bununla mücadele edilmediği sürece bağımlılıktan kurtulmak oldukça zordur.

            Sigarayı bırakmak isteyen kişiler mide bulantısı, baş ağrısı, baş dönmesi, bulanık görme, dikkat eksikliği gibi durumlardan şikâyetçi olmaktadır. Vücut sigaraya alıştıkça bu bağımlılıktan kurtulmak kolay olmayacaktır. Elektronik sigara kullanmak, kişiyi sigara kullanır gibi hissettirecek ve bağımlılıktan kurtulmayı sağlayacaktır.

            Sigarayı bırakma süresince yapılan birçok hata bulunuyor. Bunlardan en bilineni sigara yokluğunu yemek, kahve, nane şekeri, sakız gibi alışkanlıklarla bastırmaya çalışmaktır. Bunun fayda sağlamak bir yana, zararlı olduğunu söylemek gerekir. Sigara bu şekilde bırakılsa bile, besin ürünlerinin aşırı tüketilmesi ve bağımlılık hâline gelmesi vücuda zararlı olacaktır. Bu bakımdan sigarayı bırakma süresince elektronik sigara kullanmak daha faydalı olacaktır.
elektronik sigara

            Elektronik sigara, aromalı bir su içerir. Bu su buharlaşarak sigara dumanı gibi teneffüs edilir ve sigara içiyormuş gibi hissetmeniz sağlanır. Elektronik sigarada bağımlılık yaratacak veya vücuda zarar verecek herhangi bir ürün bulunmamaktadır. Dikkatli kullanıldığı takdirde herhangi bir zarara yol açmayan bu ürün, sigarayı bırakma süresince stres gibi etkenlerden kurtulmanız için oldukça faydalıdır.

//www.elektroniksigaravip1.com/

Ek Resimler

Bu içerik 05.08.2015 tarihinde yayınlandı ve toplam 4296 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler