Yükleniyor..
Menü

HAYATINIZI SİGARANIN ÇALMASINA İZİN VERMEYİN

            Sigara tütün bitkisinden elde edilen ve nikotin bağımlılığı yapan bir madde veya içecek olarak tanınmaktadır. Sigara içmek ve sigaraya başlamak çok kolay gerçekleşmektedir. Sigaradan kurtulmak ve bırakmak ise o kadar kolay olmamaktadır. Tıbbın gelişmesi ile çare bulunan birçok ciddi hastalık gibi sigarayı bırakma konusunda da çözümler bulunmaktadır. Nitekim birçok hastalığın veya hastalıkların çoğunluğunun en önemli sebebi sigara olarak görülmektedir. Sigaranın zararlarını en gerçekçi yönü ile ele alan ve söyleyen kişilerinde çoğunluğu sigara bağımlıları olarak bilinmektedir. Bu konuda sigaradan kurtulma yöntemleri ile sigaranın insana verdiği zararları ele almak gerekmektedir.


 

 Sigaranın Sağlığa Zararları

 

Saymakla bitmeyecek kadar çok zararları bulunan sigaranın zararları arasında en başta gelen hayattan zevk almanın yok edilmesi olmaktadır.

 

Sürekli hasta bir bünyeye sahip olmak ve bu durum bile alışkanlığa dönüşmesi muhtemel görülmektedir.

 

Sigara insan ömrünü kısaltmaktadır.

 

Yaşlanmayı hızlandırmakta ve ani ölümler ile birçok insanın dirençsiz vücuda sahip olmasına neden olduğu açıklanmaktadır.

 

Bilinen en ciddi ve ölümcül hastalıkların başlıca sebebi olarak belirtilmektedir.

 

Erkeklerde psikolojik sebeplere de yol açan iktidarsızlığa neden olmaktadır.
Diğer zararları ise;

 

Kadınlarda ise kısırlığa ve rahim kanseri olunmasına yol açmaktadır.

 

Prostat kanseri, akciğer kanseri, gırtlak kanseri, nefes darlığı, siroz, el ve ayaklarda titreme, dudak kanseri, pankreas kanseri, böbreklerin tükenmesi, kalp krizi, döllenme yetersizliği, ereksiyonda azalma ve daha birçok hastalığa sebebiyet vermektedir.

 

Hamilelikte ve hamilelik sonrasında anne ve bebeğe de ciddi etkileri görülmektedir. Özellikle hamilelik döneminde bebeklerin düşmesine neden olmaktadır. Doğmuş bebeklerin ise gelişme geriliği görülmektedir. Bebek gelişimini yavaşlatmaktadır. Zayıf ve özürlü bebeklerin doğmasına neden olmaktadır.

 

Burunda koku alma duyusunu yok etmektedir.

 

Sürekli olarak uykusuzluk, halsizlik, yorgunluk ve zayıf bir bünye haline dönüştürmektedir.

 

Sinirsel anlamda beynin zorlanmasına ve beyin hücrelerinin ölmesine neden olmaktadır. Beyin hücrelerinin ölmesi ile erken yaşta unutkanlık ve bunama durumlarına yol açmaktadır.


 

Sigaranın zararları arasında erken menopoza girme ve yaşlanmakta bulunmaktadır.

 

Cilt yapısını bozmaktadır.

 

Cildin kırışmasına ve akne, sivilce, lekelenme gibi cilt hastalıklarını ortaya çıkarmaktadır.

 

Bronşit ve reflü gibi hastalıklara sebebiyet vermektedir. Sigara sağlığa tepeden tırnağa zarar veren bir düşman ordusu gibi görev yapan bir organizma haline gelmektedir. Vücudun her bölgesini ele geçirerek kısa sürede işlevini yitirmesine neden olmaktadır.


 

 Sigaradan Kurtulma Yolları

 

Sağlığa zararları ile ele avuca sığmayan sigaradan kurtulmak ise bir hayal bir mucize olmamaktadır. Evet, zorlayıcı ve yüksek irade gerektiren bir durum olmaktadır; ancak kurtulmak imkânsız olmamaktadır.

 

Sigarayı hatırlatan ortamlardan, ürünlerden, alışkanlıklardan vazgeçerek unutulabilmektedir.

 

Sigaranın verdiği ciddi ve korkunç zararlar düşünülerek ve sigara nedeni ile hastalıklara yakalanıp mücadele eden kişileri göz önünde bulundurarak sigara bırakma yöntemleri araştırılabilmektedir.

 

Sigara kullanan hemen herkes sigara bırakma yöntemlerini denemiş kendi çapında sigarayı bırakmaya yeltenmiş bulunmaktadır.

 

Sigarayı bırakmak için bantlar, elektronik sigara, şekerler ve sakızlar bulunmaktadır. En azından azalmaya ve yavaş yavaş sigaradan vazgeçebilmek için faydalı görülmektedir.

 

Psikolojik destek ve tedavi ile sigaranın zararları bilinçaltına yerleştirilmekte ve sigaradan uzaklaşması sağlanmaktadır.


 

Hipnoz yöntem ile de sigaraya dair oluşan bütün alışkanlıklar unutturularak yeni faaliyet alanları ve sigarasız hayat ümit edilmektedir. Yüzde 90 başarılı olunma oranları ise sigaradan kurtulmak isteyenler için çok önemli bir deneyim olmaktadır.

 

Sigara bırakma yöntemleri arasında; bol bol su içme, sigara ile tat açısından iyi gitmeyen yiyecek ve içecek tüketme, egzersizler ve yürüyüş yapma, doğal ve sağlıklı besinler ile nikotin ihtiyacını karşılama, sigaranın bir düşman olduğu bilincine varma gibi durumlar önem arz etmektedir.

 

Vücutta zararlı atıkların yani toksinlerin dışarı atılarak vücudun temizlenmesi sigarayı bırakma ile gerçekleşmektedir. Bu nedenle kesin karar alarak sigarayı bıraktığınızı çevrenizdeki kişilere söylemeniz etkili bir yöntem olmaktadır.

 

Sigara markasını değiştirmek ve hatta en kötü tada sahip sigarayı içmekte sigara bırakma yöntemleri arasında sayılmaktadır.

https://www.google.com.tr/

 

Maddi açıdan sigara için harcanan giderin hesaplanması da sigara bırakmada etkili olmaktadır. Bu gibi durumda sigarayı bırakamıyorsanız ona vereceğiniz aylık ücreti vir defaya mahsus elektronik sigara satın alarak verebilirsiniz. Devamında ise sadece likit alarak sigara ücretini neredeyse 30/1 oranına kadar düşürebilirsiniz. 


Ek Resimler

Bu içerik 27.07.2015 tarihinde yayınlandı ve toplam 3792 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler